Najčešći uzrok urinarnih infekcija je dehidracija, boravak na bazenima, jezerima, općenito javnim kupalištima kao i duže vrijeme provedeno u mokrom kupaćem kostimu itd. Brojni faktori toplog vremena olakšavaju razvoj bakterija.
Ljekarne srce – Ljekarne Osječko-baranjske županije kroz ljetne mjesece organiziraju javnozdravstvenu aktivnost savjetovanja pacijenata pod nazivom „Ljeto bez urinarne infekcije.“ Pitajte farmaceute sve što vas zanima o urinarnim infekcijama, osobito ako ste im skloni, saznajte kako ih možete spriječiti, sve o uzrocima, simptomima, kao i proizvodima za samoliječenje.
Svake godine više od 8 milijuna ljudi liječi se od infekcija mokraćnog sustava, a istraživanja pokazuju da taj broj raste ljeti. Jedna je studija pratila porast od 15% u dijagnosticiranim slučajevima urinarnih infekcija kada se temperature popnu na oko 30 stupnjeva. Bakterijske infekcije po učestalosti su odmah iza infekcija gornjih dišnih puteva.
Upala mokraćnog mjehura počinje naglo, a peckanje pri mokrenju, bolno i često mokrenje malih količina mokraće te urgencija i osjećaj nedovoljno ispražnjenog mjehura simptomi su koje u najvećem broju slučajeva opisuju pacijenti koji potraže savjete kod ljekarnika, a sumnjaju na upalu mokraćnog mjehura.
Mokraća može biti zamućena i neugodna mirisa, a mogu se pojaviti i krv ili gnoj.
Najčešći simptomi infekcije u mokraćnom sustavu su:
bolno i peckajuće mokrenje
potrebu za mokrenjem često i odmah
noćno mokrenje
mokrenje u malim količinama, unatoč osjećaju potrebe za mokrenjem
zamućen, neugodan miris ili krvav urin
bol u donjem dijelu trbuha
groznica i zimica (vrućica viša od 38° može ukazivati na gornji IMS)
mučnina i povraćanje
bol u donjem dijelu leđa i sa strane
Simptomi specifični za muškarce:
bol tijekom ejakulacije
bol iza skrotuma